15 kwietnia, 2019

Aktualności

WSPÓŁPRACA

Z satysfakcją informujemy, że CGFP Sp. z o.o. wraz z Katedrą Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów KUL bierze udział w realizacji projektu badawczego pt. "Optymalizacja nawożenia i systemu uprawy kukurydzy celem ochrony mikrobiomu gleb monokulturowych". Projekt został sfinansowany z programu Nauka dla Społeczeństwa na podstawie decyzji numer NdS/531260/2021/2021. Czas realizacji projektu to 31.03.2022-30.03.2024.

Więcej informacji na stronie internetowej:

https://www.kul.pl/optymalizacja-nawozenia-i-systemu-uprawy-kukurydzy-celem-ochrony-mikrobiomu-gleb-monokulturowych,110791.html

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

ŻNIWA 2020 – PODSUMOWANIE

Po  zakończonych zbiorach rzepaku i pszenicy na gospodarstwach Grupy Fundacja Potulicka przyszedł czas na krótkie podsumowanie. W około 2 tygodnie udało się zebrać plony z areału ponad 1700 ha. Słoneczna pogoda na pewno nam to ułatwiła ale bez zaangażowania naszych pracowników nie byłoby to możliwe. Średnie plony na poziomie 4,3 ton rzepaku oraz 7,6 ton jest zgodnym z tym co zakładaliśmy.  Biorąc pod uwagę obawy suszowe można ten plon uznać za dobry. Pozostaje nam czekać na opady, które zasilą nasze zasiewy ozime.

Podziękowania należą się również naszym partnerom i klientom, korzystającym z usług naszego punku w Osówcu. Jeszcze trochę i ruszymy ze zbiorami kukurydzy na ziarno jak co roku zapraszamy do współpracy.

Miłego oglądania 🙂

https://youtu.be/ngi5PfcppEo

Uprawa pasowa i siew kukurydzy

Uprawa pasowa staje się coraz częściej praktykowana w Polsce. Strip till to na pewno jakiś sposób na suszę na polach. Zdecydowaliśmy się na testy w ten sposób i zawitał do nas na pokazy polowe Case IH Quadtrac 620 AFS z zestawem Horsch Focus w połączeniu z siewnikiem Horsch Maestro.

Poniższy materiał dzięki współpracy z:

https://youtu.be/9MpSqJXRvsQ

ŻYCZENIA WIELKANOCNE


ROLNICTWO PRZYSZŁOŚCI NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI ?

Z uwagi na okoliczności związane z zagrożeniem COVID-19 i niewielką aktywnością pozarolniczą, postanowiliśmy uzupełnić kalendarium i powrócić do wydarzenia, które miało miejsce w Wojnowie 14 i 15 stycznia.

Konferencja “Przyszłość rolnictwa, a rolnictwo przyszłości” została zorganizowana przy udziale przedstawicieli Komisji Europejskiej. Zaproszeni goście mieli okazję wziąć udział w warsztatach, które odbyły się w pałacu w Wojnowie oraz w części konferencyjnej, która miała miejsce w Sali Bankietowej “Stary Młyn” w Wierzchucicach. Wśród nich znaleźli się okoliczni rolnicy, przedstawiciele organizacji publicznych i Komisji Europejskiej do spraw rolnictwa, pracownicy  naukowi i przedsiębiorcy, w tym dystrybutorzy maszyn rolniczych i środków do produkcji rolnej.

Głównym celem organizowanej debaty było przedstawienie koncepcji Komisji Europejskiej, skierowanych do polskich rolników i wspólna dyskusja w obliczu zagrożeń i wyzwań stawianych przed produkcją rolną  po 2020 roku. Uczestnicy konferencji poruszali zagadnienia dotyczące zmian demograficznych i postępującej cyfryzacji polskich gospodarstw w kontekście planowanych działań i programów unijnych. Perspektywa finansowania polskiego rolnictwa budziła wśród gości największe zainteresowanie, zwłaszcza z uwagi na niepewną sytuację na rynku płodów rolnych i niepokojące przemiany klimatyczne. Zaproszeni goście mieli okazję wymienić doświadczenia i wziąć udział w dyskusji panelowej. Prelegenci odpowiadali na pytania długo po zakończeniu prezentacji, łącząc obowiązki ze zwiedzaniem serowarni w Ślesinie, korzystając przy tym z uroków okolicznej przyrody. Konferencja cieszyła się sporym uznaniem i istnieje spore prawdopodobieństwo, że stanowi początek cyklu debat rolniczych organizowanych w Wojnowie w najbliższych latach.


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE


ŻNIWA 2019 – CZAS PODSUMOWAŃ

Miło nam poinformować, iż w miniony poniedziałek zakończyliśmy zbiory rzepaku i pszenicy na gospodarstwach Grupy Fundacja Potulicka. W niecały miesiąc udało się zebrać plony z areału ponad 2150 ha. Utrzymująca się od dłuższego czasu słoneczna aura pozwoliła zintensyfikować prace. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania naszych pracowników. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, dlatego to właśnie im należą się szczególne słowa uznania. Efekty naszej pracy kolejny rok z rzędu zaprzepaściła pogoda. Średnie plony na poziomie 3,3 ton rzepaku oraz 6 ton pszenicy plasują się poniżej zakładanych planów, jednak biorąc pod uwagę panującą suszę, nie należało się spodziewać rekordowych wyników. Pozostaje jedynie obawa o kondycję upraw bezpośrednio po zasiewach ozimin. Mamy nadzieję, że wraz z początkiem jesieni przyjdą tak wyczekiwane opady.

W tym miejscu należą się również podziękowania dla naszych partnerów i klientów, korzystających z usług naszego punktu skupu w Osówcu. Obsługa elewatora każdego dnia dokłada starań, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych kontrahentów. Już w krótce zaczynamy skup kukurydzy. Dziękujemy za dotychczas okazane zaufanie i zapraszamy do dalszej współpracy!

Fotorelacja ze zbiorów 2019 dzięki uprzejmości Filipa Sieradzkiego oraz strony AgroMania (https://www.facebook.com/AgroMania29/). Zapraszamy do odwiedzin!


Elewator w Osówcu gotowy do zbiorów 2019

Żniwa w gospodarstwach Grupy Fundacja Potulicka zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli słoneczna aura utrzyma się w kolejnych dniach, kombajny wkrótce wyruszą w pola rzepaku. Tegoroczne plony stoją pod dużym znakiem zapytania z uwagi na szkody spowodowane przymrozkami wiosennymi, a także wystąpieniem suszy, która dotyczy wszystkich plantacji. Mamy nadzieję, że poniesione przez producentów rolnych straty w plonie zostaną zrekompensowane wyższą ceną skupu. Wszystko zależeć będzie jednak od parametrów jakościowych plonu. W przypadku rzepaku istnieje obawa zbyt niskiego zaolejenia. Obiekt w Osówcu świadczy kompleksowe usługi z zakresu badań laboratoryjnych zbóż, rzepaku oraz kukurydzy, w tym także analizę wartości zaolejenia. Zapraszamy do oddawania próbek do analizy. Wzorem lat ubiegłych, liczymy na owocną współpracę i zachęcamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych warunków sprzedaży płodów rolnych.

Zdjęcia udostępnione dzięki współpracy z:
Angelika Szumotalska

Zapraszamy również wszystkich do odwiedzin i obejrzenia pozostałych zdjęć na Fanpage pani Angeliki facebook.com/AgroMania29


KAMPANIA SIEWÓW KUKURYDZY 2019: PODSUMOWANIE

Tuż przed minioną majówką zakończyliśmy kampanię siewów kukurydzy. Wzorem lat ubiegłych, tak i w tym sezonie to właśnie kukurydza jest kluczową uprawą na polach gospodarstw należących do Grupy Fundacja Potulicka. Areał nieco ponad 2600 hektarów jest jednak prawie o 20% mniejszy niż  w roku 2018 z uwagi na większy udział ozimin w planowanej strukturze zasiewów. Wiosennym pracom polowym towarzyszyły wręcz pustynne warunki. Brak opadów, uciążliwy wiatr i stosunkowo wysoka jak na tą porę roku temperatura powietrza z pewnością nie dawały powodów do optymizmu. Wyczekiwany deszcz pojawił się wraz z początkiem maja, co dało nadzieję na owocne wschody roślin.

Od strony mechanizacji za powierzone zadania polowe odpowiadały następujące zestawy:

UPRAWA: Ciągniki John Deere 7290, 7310R, Case Optum 300 oraz Puma 230 wraz z agregatami Farmet Kompaktomat K800 oraz K600.
NAWOŻENIE: Ciągniki Case Puma 160 wraz z rozsiewaczami Kverneland Exacta TL oraz TLX Geospread.
SIEW: Ciągniki Steyr 6205 i Case Puma 160 wraz z 12-rzędowymi siewnikami Kverneland Accord Flexcart (x2) i 8-rzędowym Kverneland Optima HD.

Podczas wykonanych prac wykorzystano nowoczesne rozwiązania z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Wszystkie ciągniki wyposażone zostały w zestawy GPS Trimble Autopilot – zestawy automatycznego prowadzenia gwarantujące powtarzalność przejazdów z dokładnością do 2,5 cm. Wpłynęło to na zwiększenie wydajności i komfortu pracy operatorów przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa. Podczas siewów, nawigacja w ciągnikach przyczynia się do wymiernych oszczędności nasion dzięki zastosowaniu automatycznego włączania i wyłączania sekcji. Opracowano cyfrowe mapy aplikacji umożliwiające zmienne nawożenie (potasowe i azotowe) oraz zmienną gęstość wysiewu nasion (w oparciu o kategorie agronomiczne i zasobność gleby oraz zalecenia odmianowe). Optymalizacja nawożenia i gęstości wysiewu nasion pozwoliła na dalszą redukcję kosztów. Podczas kampanii, jako pierwsze gospodarstwo w Polsce mieliśmy również okazję przetestować niewprowadzone jeszcze na polski rynek narzędzie telematyczne Climate FieldView. Pozwala ono na monitoring pracy siewników w czasie rzeczywistym. Wśród wielu funkcjonalności rozwiązania, kluczową dla uprawy kukurydzy jest możliwość korelacji wysokości plonu z mapami gęstości wysiewu, co umożliwia określenie optymalnej obsady roślin dla danego fragmentu pola.

Efekty naszej pracy w sposób wyjątkowy przedstawiła niezawodna ekipa #bylemnapolu. Dziękujemy za zaangażowanie i czas spędzony na naszych polach!
Zapraszamy wszystkich do oglądania i odwiedzin kanału na portalu Youtube oraz w mediach społecznościowych.

Filmy:

https://youtu.be/piWEaGbLWuY – UPRAWA

https://youtu.be/ZKQkh5YPaWc – SIEW

Przydatne LINKI:

bylemnapolu.pl

www.youtube.com/bylemnapolu

www.facebook.com/bylemnapolu


Życzenia Wielkanocne